/fotografie/64/jason-cervenooky.html

Marek Mantič

Jasoň červenooký

Jasoň červenooký
9,7

Jasoň červenooký (Parnassius apollo), jeden z našich nejkrásnějších a nejvíce zranitelných motýlů. Kdysi (tak před sto lety) byl tento motýl v teplých oblastech našich zemí rozšířený. Na Štramberku dokonce žil zvláštní poddruh Parnassius apollo strambergensis, který se nikde jinde ve světě nevyskytoval. Do roku 1935 pak byli všichni motýli vyhubeni. Na Štramberku, naši „severomoravské Pálavě“, to nebylo ani poprvé, kdy člověk svými zásahy a sběrem hmyzu vyhubil druh.

Tito motýli jsou až naivně nebojácní, když potkáte Jasoně tak si na vás sedne, můžete ho vzít do ruky a motýl neuletí, možná i na tuto vlastnost (a velké oči „sběratelů“) hlavně doplatili. Pokud chcete vidět živého Jasoně stačí přejet Beskydy a na Slovensku je lze potkat. Fotografie je pořízená ze Súľovských skál, ale viděl jsem je například i na Vršatských bradlách. Budete-li mít to štěstí prohlédněte si tohoto motýla a nechte jej zas letět dál, člověk se na něm podepsal už dost.

Tagy

Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM Země: Slovensko Wildlife
Jasoň červenooký
Jasoň červenooký
Jasoň červenooký **Jasoň červenooký** //(Parnassius apollo)//, jeden z našich nejkrásnějších a nejvíce zranitelných motýlů. Kdysi (tak před sto lety) byl tento motýl v teplých oblastech našich zemí rozšířený. Na Štramberku dokonce žil zvláštní poddruh //Parnassius apollo strambergensis//, který se nikde jinde ve světě nevyskytoval. Do roku 1935 pak byli všichni motýli vyhubeni. Na Štramberku, naši "severomoravské Pálavě", to nebylo ani poprvé, kdy člověk svými zásahy a sběrem hmyzu vyhubil druh. Tito motýli jsou až naivně nebojácní, když potkáte Jasoně tak si na vás sedne, můžete ho vzít do ruky a motýl neuletí, možná i na tuto vlastnost (a velké oči "sběratelů") hlavně doplatili. Pokud chcete vidět živého Jasoně stačí přejet Beskydy a na Slovensku je lze potkat. Fotografie je pořízená ze Súľovských skál, ale viděl jsem je například i na Vršatských bradlách. Budete-li mít to štěstí prohlédněte si tohoto motýla a nechte jej zas letět dál, člověk se na něm podepsal už dost. Hodnocení: 9.67 hlasovalo 3

Komentáře

Přidat komentář


Napište kolikátého je dnešní datum + 5. Pokud je například 23.2. napište 28


Jasoň červenooký • Marek Mantič - Fotograf 📷 Obsah a fotografie © 2012–2024 Marek Mantič
Fotografie jsou dle zákona majetkem autora a nesmí být publikovány ani jinak šířeny bez jeho předchozího souhlasu.